Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Trening na masę dla szczupłych mężczyzn

Trening na masę dla szczupłych mężczyzn

Trening na masę dla szczupłych mężczyzn

Treningi dla szczupłych mężczyzn różnią się od treningów dla endo- czy mezomorfików. Służą w końcu innym celom. Kiedy priorytetem staje się zyskanie większej masy mięśniowej, potrzebny jest odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Mężczyźni o szczupłej budowie ciała (tzw. ektomorficy) mają bardzo szybką przemianę materii, w związku z czym trudno im przybrać na wadze. Nie jest to jednak niemożliwe – wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i wykonywać regularnie ćwiczenia, które sprzyjają zwiększeniu masy mięśniowej. W poniższym artykule skupimy się na tym drugim aspekcie. O węglowodanowej diecie na zwiększenie masy pisaliśmy już bowiem tutaj: https://lycknis.com/pl/

 

Ćwiczenia złożone

Trening ektomorfika powinien się składać z ćwiczeń złożonych (tzw. wielostawowych), takich jak martwy ciąg, przysiady czy podnoszenie sztangi i hantli na płaskiej ławce. Ćwiczenia te mobilizują organizm do wydzielania większej ilości hormonów, między innymi testosteronu oraz hormonu wzrostu. Wykonuj 3-4 rodzaje ćwiczeń na mniejsze grupy mięśniowe i 5-6 na większe.

 

Duże ciężary

Dla ektomorfika więcej korzyści przynoszą krótsze ćwiczenia z dużymi ciężarami niż dłuższe z lżejszymi. Oczywiście nie należy przeceniać swoich możliwości, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczynasz treningi. Zacznij od niedużego ciężaru, a potem stopniowo go zwiększaj – taki „progresywny” trening najbardziej pobudza mięśnie.

 

Jak długo powinien trwać trening?

Duże obciążenia można podnosić na dwa sposoby: szybko lub wolno. Powolne, ale dokładne wykonywanie ćwiczeń zawsze przynosi lepsze rezultaty, nie tylko w przypadku ektomorfików. Ze względu na intensywność takich treningów lepiej nie ćwiczyć dłużej niż 50 minut i nie częściej niż 4-5 razy w tygodniu.

 

Liczba powtórzeń

Podczas treningu wykonuj ćwiczenia w 5-8 seriach, łącznie z rozgrzewką kulturystyczną. Każde ćwiczenie powtarzaj od 4 do 10 razy. Pamiętaj też o tym, aby robić 1-2 minutowe przerwy między seriami!

 

Zrezygnuj z ćwiczeń aerobowych

Ćwiczenia aerobowe pozwalają przede wszystkim pozbyć się zbędnych kilogramów, są więc niewskazane dla mężczyzn o szczupłej budowie ciała. Nie tylko są dla nich bezcelowe, ale mogą wręcz zaszkodzić, nawet przy zbilansowanej diecie.

 

Ektomorficy w celu osiągnięcia pożądanych korzyści sylwetkowych muszą się napracować więcej niż endo- czy mezomorficy. By uzyskać efekty jak najszybciej, należy wykonywać jak najwięcej ćwiczeń złożonych i pamiętać o zasadzie stopniowego zwiększania obciążenia. Przy regularnych oraz intensywnych treningach masa mięśniowa przeciętnego ektomorfika wzrasta o 1 kg miesięcznie (możesz również dodatkowo skorzystać z preparatów wspomagających budowę masy mięśniowej - odwiedź Products Bank) Niektórzy ektomorficy osiągają dziesięciokilogramowy przyrost w 8-9 miesięcy – wszystko zależy od intensywności i częstotliwości treningów. Nie należy też zapominać o należytej regeneracji – w trakcie snu organizm wydziela duże ilości hormonu wzrostu.

 

comments powered by Disqus