Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Trekkingowe buty do zadań specjalnych

Trekkingowe buty do zadań specjalnych

Trekkingowe buty do zadań specjalnych

Górskie wycieczki to ostatnio bardzo modny i odprężający sposób na spędzanie urlopu czy nawet wolnego weekendu. Jednak, żeby czerpać przyjemność z tej formy aktywności, należy pamiętać o wyborze odpowiednich butów trekkingowych. Źle dobrane obuwie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Buty trekkingowe to obuwie przeznaczone do pieszych górskich wędrówek. To nie są jednak zwykłe spacery po górach, bo trekking odbywa się po trasach nieuczęszczanych przez turystów, najczęściej bardzo trudnych i wymagających sporo wysiłku, stąd często takie właśnie wędrówki zaliczane są do sportów ekstremalnych - twierdzą eksperci z firmy e-sporting. W konsekwencji wymagają odpowiedniego przygotowania, w tym specjalnego stroju. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie obuwie, aby w miarę swobodnie poruszać się po  trudnych szlakach.

Rodzaje
Buty trekkingowe należy dobrać zarówno do stopnia zaawansowania umiejętności użytkownika, jak i do trudności trasy. Wyróżnia się następujące rodzaje obuwia trekkingowego:
- grupa A – przeznaczone dla amatorów, idealne do lekkich wędrówek, mogą być przeznaczone do codziennego użytkowania;
- grupa A/B – idealne zarówno do lekkich wędrówek na lekkich terenach górskich, jak i  do jednodniowych wycieczek za miasto;
- grupa B – przeznaczone dla  bardziej doświadczonych w wyprawach górskich, mają szerokie zastosowanie;
- grupa B/C – idealnie sprawdzą się na trasach o skalistej strukturze, a także na wycieczkach z cięższym plecakiem;
- grupa C – buty przeznaczone do bardziej zaawansowanych wypraw, doskonale nadają się na wycieczki w tereny alpejskie, a także na lodowce;
- grupa D – przeznaczone do wypraw w warunkach ekstremalnych, do wycieczek wysokogórskich, wspinaczek po skałach i lodzie.

Czym buty trekkingowe różnią się od zwykłych butów  sportowych?
Buty trekkingowe, z racji tego, że są przeznaczone do zadań specjalnych, przede wszystkim powinny stabilizować stopę i usztywniać kostkę. W szczególnym stopniu winny też chronić przed urazami, które mogą przydarzyć się podczas górskich wędrówek, bo wszelkie stłuczenie, skręcenie i otarcie mogą znacznie utrudniać, a w wyjątkowych sytuacjach wręcz uniemożliwiać dalszą podróż.

W konsekwencji tego typu buty powinny mieć stosunkowo sztywną, kilkuwarstwową podeszwę, aby chroniły piętę i ścięgno Achillesa. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę, czy obuwie trekkingowe ma wysoką, wzmocnioną cholewkę, wykonaną ze specjalnych warstwowych materiałów, bo to ważny czynnik zapewniający komfort podczas wędrówek w ekstremalnych warunkach. Takie buty powinny mieć również solidną podstawę, czyli dobre, amortyzujące podeszwy, które zapewniają utrzymanie na każdego typu podłożu, również podczas zmiennej pogody.

W nowoczesnych butach do trekkingu znajduje się specjalna skonstruowana membrana, dzięki której nadmiar potu, wytwarzany przez stopy w trakcie dużego wysiłku, odprowadzany jest na zewnątrz, co chroni buty przed wilgocią. Większość butów do trekkingu i pieszych wędrówek ma specjalne wodoszczelne wkładki, pozwalające stopie oddychać. Buty trekkingowe mogą być różne i mieć dodatkowe ulepszenia, ale to, co je wszystkie  łączy, to sznurowane wiązanie, które zapewniają stabilność i odpowiednie dopasowanie buta do stopy.

Jak odpowiednio dbać o buty trekkingowe?

Odpowiednia i świadoma troska o buty sprawi, ze można przedłużyć okres ich zdatności do użytkowania. Zważywszy na to, że nie tak łatwo dobrać tego typu buty, warto zadbać o to, aby te już przetestowane służyły jak najdłużej. Po każdej wycieczce należy pamiętać o:

- dokładnym wysuszeniu butów, wyjęciu sznurówek i odchyleniu języka, by dokładnie wywietrzyć but;
- myciu specjalną wilgotną (ale nie mokrą) gąbeczką lub ściereczką, taką, aby nie zostawiała  „meszków”;
- zaimpregnowaniu butów specjalnymi obuwniczymi kosmetykami przeznaczonymi do określonych materiałów, służą do tego: pasty, woski i spraye;
- przechowaniu butów w suchym miejscu, najlepiej trzymać je w pudełku, by chronić przed wilgocią.

 

 

comments powered by Disqus