Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty drużynowe » Tenis ziemny: jak grać w debla?

Tenis ziemny: jak grać w debla?

Tenis ziemny: jak grać w debla?

Gra w debla rządzi się swoimi prawami, których zrozumienie jest kluczowe w zdobywaniu punktów na korcie. Poniżej naświetlamy jej specyfikę i podpowiadamy, jakie zagrania przynoszą najlepsze efekty.

Gra w pojedynkę pod wieloma względami różni się od gry w duecie. Wystarczy wyjść z kimś na kort, by się o tym przekonać. Osoby, które przyzwyczaiły się do singla, mogą mieć poważne trudności z dostosowaniem się do nowych warunków, jakie stwarza konieczność dzielenia pola gry z partnerem. Przed rozpoczęciem rozgrywki nie od rzeczy więc będzie zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi gry w tandemie.

 

Specyfika gry w debla

W deblu strategia gry jest zupełnie inna, ponieważ każdy z zawodników jest odpowiedzialny za mniejszą część kortu niż w singlu. Kiedy gra się w pojedynkę, jedna osoba musi pokryć całą szerokość pola, a więc dwadzieścia siedem stóp. Korty do gry w debla są co prawda szersze, ale jedynie o dziewięć stóp, co oznacza, że każdemu zawodnikowi przypada osiemnaście stóp. Naturalną konsekwencją tego faktu jest to, że atakowanie siatki jest w deblu bardziej skuteczne, co warto wykorzystać podczas gry. Z drugiej jednak strony częste zagrywki nisko nad siatką mogą skutkować tzw. passing shotem, czyli zagrywką kontrującą, którą niezwykle trudno odebrać. Ale generalnie przewagę zyskuje ta drużyna, która jest w stanie utrzymać się tuż przy siatce.

 

Serwis w deblu

W deblu serwis stwarza okazję do zajęcia pozycji umożliwiającej wykonanie woleja. W singlu o wiele trudniej jest odebrać piłkę, nim zetknie się ona z ziemią. Dlatego drużyna, która serwisuje, ma znacznie większą przewagę niż zawodnik grający w pojedynkę. Partner serwującego powinien stać mniej więcej w połowie odległości miedzy linią serwisową a siatką i pośrodku kara serwisowego pomiędzy linią dzielącą kara a linią singlową. Serwujący powinien od razu po wykonaniu podania dołączyć do partnera przy siatce – taki manewr zwiększa prawdopodobieństwo zdobycia punktu i daje większe możliwości odbioru piłki. Zbliżając się do siatki po wykonaniu serwisu, zawodnik ma do pokrycia niedużą przestrzeń, co pozwala mu przewidzieć rodzaj zagrywki kontrującej. Im szybciej pokona odległość dzielącą go od siatki, tym ma większe szanse na zagranie skutecznego woleja, który zakończy akcję.

 

Stosując się do powyższych zasad, łatwiej Ci będzie przyzwyczaić się do gry w debla. Grunt to nie zrażać się początkowymi trudnościami i konsekwentnie trzymać się powyższych wskazówek. Praktyka czyni mistrza.

 

comments powered by Disqus