Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Style gry w ping-pongu

Style gry w ping-pongu

Style gry w ping-pongu

W tenisa stołowego można grać na różne sposoby. Poniżej przedstawiamy możliwe style gry. Każdy z nich charakteryzuje się określonymi zagraniami i preferencjami.

Tenis stołowy może wydawać się dyscypliną prostą i mało wymagającą, jeśli obserwuje się rozgrywkę z zewnątrz, i to jeszcze nie mając żadnego doświadczenia w manewrowaniu rakietką. Tymczasem jest to sport bardzo twórczy, ponieważ oprócz szybkości, z jaką porusza się piłka, o powodzeniu lub porażce decyduje tu ponadto szereg różnych czynników. Piłkę można zarówno podkręcić, jak i uderzyć na wiele sposobów. Można przeciwnika zmylić, imitując określone ruchy. Można też stosować wiele rożnych taktyk, które zawsze stanowią wyzwanie dla osoby stojącej po drugiej stronie stołu.

 

Styl defensywny klasyczny

Styl defensywny polega na grze asekuracyjnej. W jego ramach unika się raczej robienia „ścin”, chyba że z zaskoczenia. Zmienia się za to często rotację oraz szybkość oddawania piłki – ma to służyć odebraniu przeciwnikowi inicjatywy lub zmuszeniu go do popełnienia błędu. Zbyt sztywne trzymanie się stylu defensywnego nie jest jednak dobre i może być błędem, jeśli zdarzają się okazje do zakończenia akcji poprzez nieoczekiwany atak.

Styl defensywny aktywny

Osoby preferujące ten styl grają blisko stołu, używają rakietek z okładzinami tzw. zakłócającymi, o dużym wskaźniku rotacji. Kładzie się w nim nacisk na precyzję oraz kontrolę gry. Mimo że może być skuteczny na poziomie amatorskim, to jednak w grze z bardziej zaawansowanymi zawodnikami nie zdaje egzaminu.

 

Styl wszechstronny klasyczny

Styl wszechstronny klasyczny polega na grze rotacyjnej, ale pozbawionej zbyt dużego ryzyka. Skupia się na utrzymaniu piłki w różnych strefach pola. Osoby preferujące ten styl często atakują top-spinem, ale również dobrze sobie radzą z zagraniami defensywnymi. Styl wszechstronny klasyczny wymaga dobrej kondycji.

 

Styl wszechstronny aktywny

Cechą charakterystyczną stylu wszechstronnego aktywnego jest gra w niewielkiej odległości od stołu oraz stosowanie tzw. bloków. Szybkie uderzenia kontrujące dominują tutaj nad zagraniami czysto rotacyjnymi.

Styl ofensywny

Wyróżnikiem tego stylu jest obustronny atak topspinowy zarówno w bliskiej, jak i nieco dalszej odległości od stołu. Zawodnicy preferujący styl ofensywny klasyczny szukają możliwości zakończenia akcji topspinem, naprzemiennie stosują też forhend oraz bekhend.

 

comments powered by Disqus