Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Sporty walki – jakie warto trenować?

Sporty walki – jakie warto trenować?

Sporty walki – jakie warto trenować?

Wybierając sport walki dla siebie, musimy mieć na uwadze cel, jaki chcemy osiągnąć, trenując. A cele są różne. Jedni wolą opanować sztukę samoobrony, inni lubią poczuć adrenalinę, jaka wyzwala się w starciu z przeciwnikiem. Wielu poprzez treningi pragnie kształtować swoją osobowość.

Dla zestresowanych – boks tajski (muay thai)

Muay thai to sport narodowy Tajlandii, gdzie jego historia liczy całe wieki. W Polsce boks tajski popularyzowany jest od kilkunastu lat. Ćwiczą go mężczyźni, kobiety i dzieci. Elementami charakterystycznymi muay thai jest walka w zwarciu i zadawanie ciosów łokciami i kolanami (ale też pięściami i goleniami). Treningi boksu tajskiego są wyczerpujące, ale bardzo satysfakcjonujące. Pierwsze polegają na wzmocnieniu ciała, nadaniu mu odpowiedniej elastyczności, rozgrzaniu. Ciosy ćwiczy się wówczas w powietrzu lub z workiem treningowym, a po odpowiednim przygotowaniu można brać udział w sparingach. Wbrew powszechnej opinii nie jest to sport wyjątkowo agresywny, poza tym amatorzy zakładają ochraniacze na różne części ciała, by siła uderzeń była mniej odczuwalna. Muay thai pozwala się naprawdę nieźle spocić i zapomnieć o problemach.

 

Do nauki samoobrony – Krav maga

Sprawność fizyczna jako taka zwiększa nasze szanse na wybrnięcie z niebezpiecznej sytuacji. Trenowanie jakiegokolwiek sportu walki tym bardziej, ale tylko krav maga została pomyślana właśnie jako sztuka samoobrony. Trening ma na celu, w stosunkowo krótkim czasie, wpoić nam system skutecznych chwytów i odruchów, dzięki którym zyskamy przewagę nad przeciwnikiem w momencie zagrożenia. Uczy wykorzystywać w walce proste przedmioty, takie jak parasol czy damska torebka. Krav magę chętnie trenują kobiety, ale także mężczyźni, młodzież i dzieci.

 

Dla zdyscyplinowanych – brazylijskie jiu-jitsu

W BJJ walka z przeciwnikiem nie koncentruje się na zadawaniu ciosów. Co nie znaczy, że jest bezbolesna. Chodzi w niej o zadawanie przeciwnikowi kontrolowanego bólu, tak aby go skutecznie obezwładnić, ale nie skrzywdzić w żaden dotkliwy sposób. Kontrolowany ból zadaje się na przykład poprzez dźwiganie lub duszenie. Walka często odbywa się też w parterze, co daje dużą efektywność chwytów unieruchamiających, wykonywanych nogami. BJJ zawiera także elementy samoobrony i uczy, jak uchronić się przed ciosami ostrym narzędziem.

 

Dla opanowanych – judo

Judo to sztuka walki wywodząca się z Japonii. Nie dziwi więc, że jej głównym celem jest dążenie do samodoskonalenia i harmonii. Jeśli pasjonują nas brutalne chwyty i ostre, agresywne ciosy, w judo tego nie znajdziemy. Tutaj z przeciwnikiem wygrywa się dzięki szybkości, zwinności, spostrzegawczości, sprytowi. Miękkie, gładkie, przemyślane ruchy oddają opanowanie zawodników. Wbrew zasadom jest uderzanie i kopanie. Liczy się za to wytrzymałość i siła, a te kształtowane są z treningu na trening. Co ważne – judo wymaga systematyczności i ma ogromny potencjał wychowawczy. Dlatego rodzice chętnie zapisują na zajęcia swoje dzieci. Judo to sztuka walki pełna klasy, ukształtowana i ugruntowana przez starą japońską szkołę.

 

Dla niepozornych – aikido

Aikido jest młodsze i mniej popularne od judo czy karate, ale opanowanie tej dyscypliny daje wiele możliwości. Przede wszystkim nastawia na walkę z wieloma przeciwnikami. A regułami, które nią rządzą, są spokój i umiejętność wykorzystania cech fizjonomicznych rywala przeciwko jemu samemu. Innymi słowy, niepotrzebne nam wielkie gabaryty, wzrost i kilogramy mięśni, aby znokautować przeciwnika. Aikido, podobnie jak judo, stawia na samodoskonalenie, lecz tutaj idzie to jeszcze dalej. Walcząc, musimy kontrolować swoje myśli i emocje, przewidujemy ruchy oraz wyczuwamy słabe punkty rywala. Trenowanie aikido to nie tylko nauka pewnej techniki, ale w równym stopniu rozwój duchowy. Zmienia naszą postawę całościowo – wycisza, opanowuje, dystansuje.

 

Dla ekshibicjonistów – MMA

Mieszane sztuki walki (mixed martial arts) to sport przekrojowy, czerpiący z boksu, boksu tajskiego, judo, sambo czy BJJ. Walczy się tu zarówno w stójce, jak i w parterze oraz w zwarciu. Dozwolonych jest wiele chwytów i uderzeń, ale nie wszystkie. Wbrew pozorom zawodnicy MMA dostosowują się do pewnych ściśle określonych ograniczeń, które pozwalają uniknąć ciężkich obrażeń ciała. Poza tym to sport widowiskowy – walka ma być nie tylko efektywna, ale i efektowna.

 

comments powered by Disqus