Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty ekstremalne » Sporty ekstremalne - wyjątkowa rozrywka popularna na całym świecie

Sporty ekstremalne - wyjątkowa rozrywka popularna na całym świecie

Sporty ekstremalne - wyjątkowa rozrywka popularna na całym świecie

Moda na uprawianie sportów ekstremalnych, czyli o podwyższonym poziomie ryzyka, na dobre zadomowiła się na całym świecie

Nie ominęła ona także Polski, gdzie także mamy do czynienia z coraz szybszym tempem życia, które skłania wiele osób do poszukiwania rozrywek, podczas których można skutecznie zwalczyć nagromadzone pokłady stresu. Niektóre sporty ekstremalne wymagają bardzo dużej wytrzymałości fizycznej i długiego treningu, podczas gdy inne może wykonywać praktycznie każdy z nas. 

Podczas wykonywania aktywności, związanych z ponoszeniem dużego ryzyka, w organizmie wydzielane są tak zwane hormony szczęścia - endorfiny, odpowiedzialne za wprowadzanie w stan euforii. Jest to doskonały sposób aby zapomnieć o pędzie codziennego życia, kłopotach i zmartwieniach, którego nie zapewnią inne metody, nawet transmisje na żywo.

Choć sporty ekstremalne niejednokrotnie nie mają nic wspólnego ze zdrowiem, to jednak wiele osób odnajduje w nich sposób na odreagowanie stresu i osiągnięcie lepszego samopoczucia. Skoki na bungee, wspinaczka górska, rafting, base jumping czy skoki ze spadochronem wymagają od nowicjuszy zdyscyplinowania i opanowania, ponieważ nawet niewielki błąd może doprowadzić do wypadku. Decydując się na regularne uprawianie sportów ekstremalnych powinniśmy cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją fizyczną oraz posiadać zdolność błyskawicznej reakcji na zmieniające się warunki. Sportowcy zaangażowani w wymienione dyscypliny to zazwyczaj osoby, którym nie obce jest pragnienie pokonywania własnych barier i przełamywania lęków.

Wśród nich jest wielu rekordzistów, którzy zapisali się w księdze Guinnessa, a ich dokonania prezentują transmisje na żywo, oglądane przez miliony widzów na całym świecie. Nie każdy jednak jest w stanie przez długi czas ponosić tak duże ryzyko, z jakimi wiąże się uprawianie sportów ekstremalnych. Nie mniej jednak jeśli posiadamy wystarczającą ilość odwagi, warto spróbować swoich sił w którejś z wymienionych dyscyplin pod czujnym okiem instruktora. Przykładowo skok na bungee początkujące osoby wykonują w tandemie, to znaczy z doświadczonym skoczkiem, który instruuje je co należy robić krok po kroku. 

Opinia na temat sportów ekstremalnych jest silnie podzielona. Choć pozwalają one zapomnieć o negatywnych skutkach oddziaływania stresu oraz przeżyć wspaniałą przygodę, to jednak pozostają rozrywką pełną ryzyka dla zdrowia.

comments powered by Disqus