Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Sporty dla osób starszych

Sporty dla osób starszych

Sporty dla osób starszych

Ruch na świeżym powietrzu jest wskazany w każdym wieku. Również osoby starsze w trosce o własne zdrowie powinny podejmować aktywność fizyczną.

Spora część współczesnych chorób cywilizacyjnych ma swoje źródło w siedzącym trybie życia. Często nie zdajemy sobie sprawy z długofalowych skutków tego rodzaju zaniedbań. A tymczasem brak ruchu odbija się zarówno na naszym zdrowiu, jak i samopoczuciu. Osoby starsze, które z racji takich czy innych dolegliwości nie mogą sobie pozwolić na intensywną aktywność fizyczną, nie powinny się jej jednak całkowicie wyrzekać. Niektóre sporty można uprawiać niezależnie od wieku, np. nordic walking czy jogę.

 

Joga

W większych miastach część ośrodków sportowych organizuje zajęcia przeznaczone specjalnie dla osób starszych. Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej, podejmowaną w ramach takich zajęć, jest joga. Dlaczego warto ją uprawiać?

Z upływem czasu ruchomość stawów w ludzkim ciele się zmniejsza, co jest równoznaczne z występowaniem dokuczliwego bólu, a nawet groźnych stanów zapalnych. Można jednak zapobiec tego rodzaju objawom, a przynajmniej znacznie je załagodzić, między innymi poprzez uprawianie jogi. Joga nie przeciąża stawów i jest całkowicie bezpieczna, jeśli tylko dostosuje się ćwiczenia do swoich możliwości motorycznych. Poza tym ta forma aktywności fizycznej pozwala się odstresować, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i koordynację ruchową.

 

Nordic walking

Nordic walking to sport cieszący się chyba największą popularnością wśród osób starszych. Sport ten nie obciąża zbytnio stawów ani mięśni. Tempo oraz częstotliwość marszów powinny być dostosowane do stanu zdrowia, możliwości oraz potrzeb konkretnej osoby. Nie ma tu więc żadnych uniwersalnych reguł, do których należałoby się stosować. Nordic walking jest idealny dla osób po kontuzjach i złamaniach, a także tych wszystkich, którzy z takich czy innych powodów nie mogą sobie pozwolić np. na jogging.

 

Busy do Niemiec: Pomorskie

Nasi zachodni sąsiedzi w odróżnieniu od nas nie rezygnują ze sportu nawet w bardzo zaawansowanym wieku. Na ulicach niemieckich miast, w parkach, na ścieżkach rowerowych i w wielu innych miejscach daje się zauważyć spora liczba osób starszych uprawiających sport. W Niemczech osoby starsze mają więcej możliwości, jeśli chodzi o wybór aktywności fizycznej, dlatego warto tam pojechać i przekonać się o tym. Firmy transportowe, takie jak Beatabus, oferują przewozy pasażerskie do Niemiec po przystępnej cenie.

 

comments powered by Disqus