Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty ekstremalne » Spadochroniarstwo – jak zacząć?

Spadochroniarstwo – jak zacząć?

Spadochroniarstwo – jak zacząć?

Od zarania dziejów ludzie marzyli o lataniu, więc na różne sposoby próbowali naśladować ptaki. Skoki ze spadochronem pozwalają przez kilka minut poczuć „wiatr w skrzydłach”, a i uprawiać ten sport może niemal każdy.

Skakać ze spadochronem może każdy, kto ukończył 18 lat (osoby od 16. roku życia mogą skoczyć za zgodą rodziców) i przeszedł pozytywnie badania w jednym z czterech ośrodków medycznych, które posiadają odpowiedni certyfikat. Przed pierwszym skokiem czeka nas jednak jeszcze wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz opłacenie kursu.

Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na zajęciach nauczymy się podstaw meteorologii, prawa lotniczego i przede wszystkim zasad bezpieczeństwa. Do oddania pierwszego skoku potrzebna jest wiedza na temat sprzętu spadochronowego oraz technik sterowania czaszą. Kursant, zanim znajdzie się w powietrzu, musi poznać wszelkie niuanse związane z teorią skoku, jak również to, jak zachować się w sytuacji awaryjnej.

Aerokluby mają w ofercie dwa rodzaje kursów. Jednym z nich jest „static line”, który polega na tym, że kursant (po zaliczonej teorii) skacze w asyście instruktorów z wysokości 1200 m z użyciem linii desantowej, która automatycznie otwiera czaszę spadochronu. Uczeń ćwiczy opuszczenie samolotu, sterowanie i lądowanie. W miarę zdobywanego doświadczenia wychodzi się na coraz wyższe pułapy. Skoki są filmowane i później analizowane, dzięki czemu wyłapywane są błędy i co za tym idzie, korygowane są w następnych próbach.

Metoda „Accelerated Freefall” to przyśpieszona wersja kursu, podczas którego skoczek uczy się wolnego spadania, ale z wysokości 4 tys. metrów. Jest to wysokość maksymalna do skoków spadochronowych. Z pomocą dwóch instruktorów łatwo nauczyć się przyjmowania bezpiecznej pozycji w locie, czyli tak zwanej „płaskiej”, która umożliwia wolne spadanie.

Natomiast dla osób, które chciałaby przeżyć skok ze spadochronem jednorazowo, w ofercie jest skok tandemowy. Jesteśmy podpięci do instruktora i możemy delektować się spadaniem, a o nasze bezpieczeństwo zadba profesjonalista. Do tego typu rozrywki nie potrzebujemy ubezpieczenia OC, badań i wielu godzin kursów, gdyż teoria przedstawiana jest w 20 minut.

Ze względu na niesamowite wrażenia w powietrzu, rzadko kto kończy swoją przygodę ze spadochroniarstwem na jednym skoku.

comments powered by Disqus