Tu jesteś: Aktywna strona życia » Kulturystyka » Rękawiczki na siłownię – czy warto ich używać?

Rękawiczki na siłownię – czy warto ich używać?

Rękawiczki na siłownię – czy warto ich używać?

Treningi na siłowni, zwłaszcza te intensywne, mogą przyczynić się do powstawania urazów, otarć i odcisków na dłoniach. Aby się przed tym uchronić, warto zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki.

Dlaczego warto używać rękawiczek do ćwiczeń?

Rękawiczki do ćwiczeń nie są co prawda nieodzownym elementem wyposażenia każdego kulturysty, ale przyczyniają się w dużym stopniu do zwiększenia komfortu na treningach i stanowią istotne zabezpieczenie przed zmorą wszystkich ćwiczących: otarciami, urazami oraz odciskami na dłoniach. Początkowo ból może nie być znaczący, ale po treningu daje się niejednokrotnie we znaki podnoszenie dużych ciężarów: dłonie mogą być popękane i piekące, a także pokryte nieestetycznymi zrogowaceniami. Nie jest to widok przyjemny. Warto jeszcze zauważyć, że specjalne rękawiczki do ćwiczeń (takie jak np. rękawiczki na siłownię FighterShop) chronią przed uczuleniem, objawiającym się wysypką powstającą wskutek zetknięcia się spoconej skóry z metalem. Poza tym dzięki rękawiczkom o wiele łatwiej jest chwycić np. sztangę i ją utrzymać, ponieważ wchłaniają one pot i zapobiegają wyślizgiwaniu się przyrządów z rąk.

Na podkreślenie zasługuje także fakt, że wiele rękawiczek do ćwiczeń ma specjalne ściągacze, które zabezpieczają nadgarstki przed ewentualną kontuzją. To udogodnienie idzie często w parze z brakiem osłon na palce, dlatego rękawiczki tego typu nadają się nie tylko na siłownię, ale również do ćwiczeń aerobowych, do jazdy na rowerku czy do biegania na bieżni.


 

Na jakie rękawiczki się zdecydować?

W sklepach kulturystycznych znajdziemy całe mnóstwo rozmaitych rękawiczek do ćwiczeń. Ta przeobfitość może potencjalnego nabywcę dezorientować. Trudno bowiem zdecydować się na jakiś konkretny model, mając do wyboru kilkadziesiąt różnych opcji. A przy tym każda para różni się określonymi właściwościami, zastosowaniami itp. Aby łatwiej było dokonać wyboru, warto uwzględnić kilka istotnych kryteriów.

Osoby, które sporadycznie tylko chodzą na siłownię i nie podnoszą zbyt dużych ciężarów, mogą kupić coś z niższej półki cenowej. Bardziej zaawansowani miłośnicy treningów na siłowni powinni jednak zainwestować w nieco droższe rękawiczki, które zagwarantują im bezpieczeństwo i komfort podczas ćwiczeń. Warto zwracać uwagę na materiał, z którego produkt jest wykonany. Wysoką jakością cechują się rękawiczki ze skóry, ze specjalnymi wszywkami z mocnych włókien. Umożliwiają one swobodne poruszanie dłońmi, a jednocześnie usztywniają je na tyle, by pomóc w podnoszeniu ciężarów. Dobre modele mają ponadto elastyczną gąbkę lub żelową wkładkę, zabezpieczającą skórę przed powstawaniem szpetnych zgrubień i odcisków. Przy wyborze rękawiczek należy koniecznie uwzględnić ich rozmiar, atak aby idealnie pasowały do dłoni. Nie mogą być ani zbyt małe, ani zbyt duże.
 

Rękawiczki do ćwiczeń na siłowni to niewątpliwie bardzo ważny element stroju. Znacząco wpływają na przebieg i jakość treningu, zapewniają użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Dlatego każdy, kto chodzi na siłownię, powinien je mieć.

comments powered by Disqus