Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Rakietka do ping-ponga: jaką wybrać?

Rakietka do ping-ponga: jaką wybrać?

Rakietka do ping-ponga: jaką wybrać?

Wybór rakietki do tenisa stołowego powinien być podyktowany w pierwszej kolejności stopniem zaawansowania użytkownika. Inna rakietka będzie dobra dla amatora, inna dla zawodowca. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu.

Tenis stołowy – jeśli opanuje się już do pewnego stopnia technikę – daje wiele frajdy i może stać się życiową pasją. Byś jednak w pełni mógł rozwinąć swój potencjał, nie wystarczy Ci byle jaka rakietka za 20 zł. Przed rozpoczęciem przygody z ping-pongiem warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt, dzięki któremu łatwiej jest wykształcić w sobie odpowiednie nawyki podczas gry. W tym artykule podpowiemy, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie rakietki do ping-ponga.

 

Dlaczego wybór odpowiedniej rakietki jest tak ważny?

Zdawałoby się, że przy tak szerokiej ofercie rynkowej, z jaką mamy obecnie do czynienia, wybór odpowiedniej rakietki do tenisa stołowego nie jest rzeczą trudną. A jednak od tego, na jaką rakietkę się zdecydujemy, zależy styl naszej gry oraz łatwość zdobywania kolejnych umiejętności. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie musisz sięgać od razu po sprzęt z najwyższej półki cenowej – i tak nie wyzyskasz jego możliwości. Ale kupowanie bardzo taniego sprzętu też nie jest wskazane – w końcu ma to być przedłużenie Twojej ręki. Dlatego warto już na samym początku zainwestować w dobrej jakości sprzęt od sprawdzonego producenta.

 

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiały, z jakich rakietka została wyprodukowana. Na ogół dobra jakość idzie w parze z wysoką ceną, choć podstawowym kryterium, na jakim powinieneś się oprzeć, są parametry określające technikę oraz przeznaczenie sprzętu. Do określenia parametrów wykorzystuje się zazwyczaj skalę od 1 do 10.

Pierwszym parametrem, który należy uwzględnić, jest szybkość (speed), rozumiana jako siła, z jaką rakietka nadaje piłeczce tempo po uderzeniu. Rakietek o dużym speedzie używają gracze preferujący ofensywny styl gry. Na wartość tego parametru mają wpływ następujące czynniki: rodzaj gum użytych do produkcji, podkładu oraz grubość deski.

Drugim parametrem, który również warto uwzględnić, jest kontrola (control). Im większa wartość tego parametru, tym łatwiej manewrować rakietką podczas gry. Rakietki zapewniające wysoką kontrolę zatrzymują na ułamek sekundy piłeczkę na swojej powierzchni, co sprawia, że można łatwiej pokierować trajektorią jej lotu.

Trzecim wreszcie parametrem, którego nie można przeoczyć przy zakupie rakietki do ping-ponga, jest rotacja (spin). Im większa rotacja, tym łatwiej podkręcić piłeczkę. Poziom rotacji uzależniony jest od rodzaju okładziny i deski.

 

Zwracając uwagę na powyżej opisane parametry, łatwiej Ci będzie znaleźć rakietkę, która spełni Twoje oczekiwania.

 

comments powered by Disqus