Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty ekstremalne » Parkour - jak zacząć?

Parkour - jak zacząć?

Parkour - jak zacząć?

Ta jedna z bardziej ekstremalnych form aktywności fizycznej narodziła się we Francji, lecz spopularyzowana filmami zdobywa coraz większą liczbę miłośników na całym świecie.

Parkour to po prostu przemieszczanie się w terenie przy wykorzystaniu wszystkich możliwości swojego ciała. Nie omijanie przeszkód, a raczej ignorowanie ich. Wymaga doskonałej kondycji fizycznej, z racji tego nie jest przeznaczony dla osób starszych ani też zbyt młodych, u których trwa jeszcze rozwój tkanki kostnej i mięśniowej.

Przygodę z tym sportem mogą zacząć ludzie, którzy znają swój organizm, jego możliwości i ograniczenia. Oglądając dostępne w Internecie filmy pokazujące wyczyny mistrzów tej formy przemieszczania się każdy powinien sam odpowiedzieć na pytanie: czy jestem do tego zdolny? Tak fizycznie i psychicznie, bo skoki z dużych wysokości i inne stosowane techniki często wymagają pokonywania wewnętrznego lęku, a moment zawahania może zdecydować o sukcesie lub porażce. Bywa, że nieodwracalnej - ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo wysokie.

Początkujący amator parkouru we własnym zakresie powinien w zasadzie ograniczyć się do treningu ogólnorozwojowego. Postawić na szybkość, skoczność, siłę i elastyczność mięśni. Podczas codziennego joggingu może np. skakać przez przeszkody (ławki, krzaki), podciągać się, chodzić po drzewach, spróbować swych sił na ścianie wspinaczkowej pod okiem instruktora - wszystkie te elementy zaowocują lepszym przygotowaniem przed rozpoczęciem właściwego treningu. Specjaliści oceniają, że do treningu siłowego należy włączyć elementy techniki, które podnoszą poziom precyzji i koordynacji. Najlepiej w proporcjach 3:1 na korzyść czynników ogólnorozwojowych, gdyż lepsza kondycja fizyczna umożliwia lepsze opracowanie techniki.

Po kilku tygodniach indywidualnej zaprawy można przystąpić do właściwego treningu. Najlepszym rozwiązaniem jest dołączenie do grupy trenujących osób. Tylko przez podpatrywanie ich technik można doskonalić własne umiejętności. Koryguje się błędy, można liczyć na fachową radę i cenne instrukcje. Wizyta na sali treningowej i konfrontacja z doświadczonymi parkourzystami obowiązkowo powinna poprzedzać właściwe ćwiczenia w terenie. A te mogą odbywać się praktycznie wszędzie - w lesie, w górach, w starych fabrykach - wszędzie tam, gdzie ukształtowanie miejsca jest pełne niespodzianek i wyzwań. Obserwowanie innych oraz wspieranie się ich doświadczeniem pozwoli uniknąć rozczarowań i kontuzji oraz będzie najlepszą nauką - jednocześnie efektywną i bezpieczną - w tej jakże trudnej i wymagającej dyscyplinie.

comments powered by Disqus