Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty ekstremalne » Na czym polega rafting?

Na czym polega rafting?

Na czym polega rafting?

Rafting to spływ rwącą górską rzeką. Odbywa się w pontonie, kajaku lub na tratwie. Miłośnikom adrenaliny i mocnych wrażeń oferuje niezapomniane doznania.

W Polsce nie jest zbyt popularny, ze względu na brak rzek dających możliwość spływu o wyższym stopniu zaawansowania - prawdziwi miłośnicy tego sportu tylko w ekstremalnych warunkach mogą odczuć spełnienie. Jednak początkujący mogą znaleźć kilka satysfakcjonujących tras, które zapewnią dobrą zabawę i wiele emocji.

Uczestnicy spływu wyposażeni są w kaski, kapoki i pagaje (krótkie wiosła). Za środek transportu służą im pontony (6-9 osobowe, o dużej wyporności, stabilne, oferowane przy przedsięwzięciach komercyjnych, lub mniejsze, 2-3 osobowe, umożliwiające dynamiczniejsze płynięcie), kanadyjki pneumatyczne (zazwyczaj 2-3 osobowe, znacznie szybsze od pontonów) lub jednoosobowe kajaki górskie - przeznaczone dla wyjątkowo zaawansowanych, wymagające najwyższego stopnia umiejętności.

Najlepszym okresem do uprawiania raftingu jest wiosna, kiedy topniejące lodowe czapy podnoszą poziom rzek i przyspieszają ich nurt. Pod względem stopnia zaawansowania trasy klasyfikuje w następujący sposób:

  • ZWC – rzeka płynie spokojnym nurtem, zalecana dla początkujących,
  • WW I – pojawiają się niewielkie fale, tego typu odcinki nadają się do stawiania pierwszych kroków,
  • WW II – silny nurt i fale towarzyszą uczestnikom spływu prawie przez cały czas,
  • WW III – od tego stopnia trudności zaczyna się prawdziwa zabawa, na brak atrakcji nie można narzekać, oprócz silnych prądów i wysokich fal spotyka się miejsca trudne do pokonania,
  • WW IV – bez doświadczenia ani rusz, na tego typu odcinkach trzeba się już ciężko napracować, występują wysokie fale, skalne progi, silny nurt i kręte koryto rzeki,
  • WW V – tylko dla profesjonalistów, rzeka nie wybacza nawet najmniejszego błędu, a rwący nurt, wysokie fale, skalne progi czy katarakty to normalna sprawa,
  • WW VI – najwyższy stopień trudności, ekstremalna przygoda.

W komercyjnych spływach kilkuosobowa obsada po krótkim, około półgodzinnym przeszkoleniu płynie wraz z instruktorem - sternikiem. Odbywa się to zazwyczaj na trasach oznaczonych maksymalnie jako WW II. Trasy o wyższym stopniu trudności nie są włączane do stricte turystycznych wycieczek.

Warto wspomnieć, że w tym rodzaju aktywności fizycznej wielkie znaczenie ma współpraca całego zespołu. Wspólne pokonywanie zagrożeń nurtu buduje bardzo silne więzi między uczestnikami, którzy zdani są na siły własne i towarzyszy.

W Polsce najatrakcyjniejszymi i najpopularniejszymi rzekami do uprawiania raftingu są Dunajec i Białka, amatorzy silniejszych wrażeń chętnie wybierają się do Słowenii, Szwajcarii i Francji, gdzie wymagany jest już pewien stopień zaawansowania, gdyż tamtejsze nurty niosą ze sobą o wiele więcej zagrożeń. 

comments powered by Disqus