Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Łucznictwo – jak zacząć?

Łucznictwo – jak zacząć?

Łucznictwo – jak zacząć?

Chciałbyś zacząć trenować łucznictwo? Poznaj kilka naszych praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni sprzęt i sposób ćwiczeń!

Zacząć można na wiele sposobów, ale nie każdy będzie właściwy. Zanim kupisz sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb, warto sprawdzić na wypożyczonym sprzęcie jakie właściwie te potrzeby są - unikniesz w ten sposób niepotrzebnych wydatków. Łuk dla początkującego można również zrobić samemu z drewna lub kawałka włókna szklanego. Dobry, profesjonalny sprzęt to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, a my przecież dopiero chcemy zacząć przygodę ze strzelaniem, warto więc na początek postawić na sprzęt nieco tańszy. Jeśli już „złapaliśmy bakcyla”, powinniśmy wybrać łuk w przedziale cenowym do 500 zł. Na rynku funkcjonują firmy mające w swojej ofercie naprawdę świetnie wykonany sprzęt, który sprawdzi się idealnie na początku naszej przygody z łucznictwem.

 

Wybieranie łuku

Wybierając łuk należy wziąć pod uwagę jego rozmiar i wagę, bo będziemy z niego wykonywać dziesiątki strzałów na treningach. Łucznictwo to nie tylko strzelanie, ale przede wszystkim precyzyjne mierzenie do celu, a tutaj wagę naszego łuku na pewno będziemy odczuwać. Przy tym sporcie pracuje wiele mniejszych mięśni w naszych ramionach, o których nie mieliśmy nawet pojęcia, pamiętajmy więc, by wybrać taki łuk, którym zwyczajnie nie nadwyrężymy ich podczas strzelania. Na początek łuk o wadze 12 kg i naciągu 15 kg wystarczy w zupełności. Wszystko jest jednak zależne od naszej kondycji, wagi i budowy ciała.

 

Strzały

Jeśli chodzi o strzały do naszego łuku, to nie warto na nich oszczędzać. Dobre strzały to koszt od 20zł w górę za jedną, ale mamy pewność, że będą nam służyły przez dłuższy czas. Kupując strzały, zawsze bierzmy pod uwagę odległość do tarczy, która będzie celem i tym samym kupujmy odpowiednią ilość strzał. Jeśli będziemy strzelać z bliskiej odległości, nie będziemy potrzebować kilkunastu strzał, ale kilku. Zawsze pamiętajmy o prostej zasadzie: im dalej strzelamy, tym więcej strzał nam się przyda, aby zaoszczędzić na czasie.

 

Dodatki

Do pełni oprzyrządowania potrzebujemy jeszcze tylko skórki łuczniczej oraz karwasza. Karwasz ochroni nasze przedramiona przed uderzającą cięciwą, natomiast przed otarciami naszych palców ustrzeże nas skórka łucznicza.

comments powered by Disqus