Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Kurtki sportowe na jesień i zimę

Kurtki sportowe na jesień i zimę

Kurtki sportowe na jesień i zimę

Wybór odpowiedniej kurtki sportowej na jesień i zimę może stanowić spore wyzwanie. Choć trudno nam zrezygnować ot tak z intensywnego biegania, jazdy na rowerze czy górskiej wspinaczki, zachowanie wysokiego poziomu aktywności w ogromnej ocieplanej kurtce może okazać się trudne.

Producenci odzieży sportowej doskonale wiedzą, jak ważne dla ich klientów są komfort, swoboda ruchów oraz odpowiednie zabezpieczenie termiczne, dlatego też na rynku pojawia się dziś coraz więcej kurtek dedykowanych właśnie sportowcom. Jak jednak wybrać kurtkę sportową na jesień i zimę?

 

Jak dobrać kurtkę do rodzaju aktywności?

Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć intensywność ćwiczeń. Wybierając tradycyjne stroje sportowe, kierujemy się „oddychalnością” materiału, szybkim schnięciem, dobrym dopasowaniem do sylwetki czy brakiem ograniczenia ruchowego. Choć kurtka zasłania znacznie więcej niż top, nie ma powodu, by ignorować te zasady przy jej zakupie!

Biegając, jeżdżąc na rowerze, szusując na nartach czy wspinając się w górach zimą, stawiamy przede wszystkim na ubiór na tzw. cebulkę. Kurtka jest tu najważniejszą warstwą wierzchnią, która nie tylko zwiąże całość ze sobą, ale też zagwarantuje dobre oddychanie skóry, podobnie jak warstwy spodnie. Kurtka musi grzać, zabezpieczać przed zimnym wiatrem i mrozem, ale też chronić całe ubranie przed przemoczeniem podczas deszczu czy śniegu. To dużo wyzwań!

 

Przegląd sportowych kurtek na jesień i zimę

Jeśli lubisz rower, spacery czy lekki trekking, na pewno zwrócisz uwagę na długość kurtki, ściągacze na rękawach, zabezpieczające przed dostawaniem się wiatru pod spód, wygodny wysoki kołnierz chroniący szyję czy wreszcie kaptur, który narzucisz na głowę w chwili niespodziewanego deszczu. Zakres i swoboda ruchów są tu oczywiście ważne, ale nie tak istotne jak przy jeździe na nartach czy bieganiu. Do tego rodzaju aktywności najodpowiedniejsza będzie ciepła i naturalna kurtka puchowa, kurtka syntetyczna lub hybryda obu modeli. Puch to naturalny izolator termiczny, który wykorzystuje się regularnie w produkcji kołder. Dobra kurtka puchowa to co najmniej 90% puchu gwarantującego jej lekkość i kompresję, a jednocześnie sprężystość na poziomie minimum 700, dzięki której kurtka nie wygląda po jednym sezonie jak zbita kulka zawilgotniałego puchu. Ogromne znaczenie mają tu też oczywiście materiały wierzchnie, ale jeśli chodzi o ocieplane kurtki na stok czy w góry, to lepiej sprawdzą się włókna syntetyczne lub ich połączenie z puchem. Niestety, włókna te są znacznie cięższe od puchu i mogą sprawiać drobne problemy z lekkością podczas biegu.

Doskonałymi kurtkami przejściowymi na okres między jesienią a zimą, szczególnie jeśli nastawiasz się na sporą aktywność fizyczną, są kurtki typu softshell. Nie przepuszczają one wiatru i w znacznym stopniu chronią przed wodą i wilgocią, ale jednocześnie zapewniają dużą swobodę ruchów i oddychanie skóry. Lekkie softshelle to świetne rozwiązanie na rower czy do biegania – przy tych aktywnościach to właśnie wiatr jest główną przeszkodą. Podszyta dobrym polarem kurtka typu softshell z pewnością przyda się też w szafie każdego wielbiciela spacerów i trekkingu. Dla zapewnienia sobie dodatkowego ocieplenia zaleca się zakładać pod spód bieliznę termiczną, a przy bardzo niskich temperaturach dodatkową kurtkę na wierzch. Tak – softshelle to kurtki wierzchnie, ale też doskonale sprawdzają się jako warstwa środkowa, chroniąca przed wiatrem. Duży zmarzluch z łatwością wciśnie ją pod kurtkę puchową, zabezpieczając się na cały dzień zimowego szaleństwa na stoku.

Natomiast hardshell to kurtka dla tych, którzy uprawiają sport zimą. Opakowana membraną Gore-Tex i niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne kurtka tego typu z powodzeniem sprawdzi się podczas biegania czy jazdy na rowerze. Jej atutem jest niewiarygodna odporność na deszcz i wiatr – hardshell to dosłownie nieprzepuszczająca wiatru skorupa. Jedyną jej wadą może być czasami kiepskie odprowadzanie wody z ciała, choć w kurtkach dobrych i sprawdzonych marek kłopot ten został już w większości wyeliminowany dzięki zastosowaniu specjalnych wkładek wewnętrznych.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kurtkach wielofunkcyjnych, złożonych zazwyczaj z membranowej warstwy zewnętrznej i polarowego wnętrza, które można ze sobą spinać lub rozłączać w zależności od potrzeb. Kurtki te są idealne dla sportowców, choć oczywiście nie stanowią żadnej konkurencji termicznej w starciu ze wspomnianymi już kurtkami puchowymi. Ich niewątpliwym atutem jest oddychająca membrana na zewnątrz, która połączona z naturalnie oddychającym polarem nie powoduje nadmiernego pocenia się skóry podczas wysiłku. Jeśli zajdzie taka potrzeba, kurtka wielofunkcyjna może być doskonałym uzupełnieniem stroju na cebulkę – gdy zrobi się słonecznie, a ty zechcesz zrzucić jedną warstwę, zdejmij zewnętrzną część kurtki i zostaw jedynie polar.

 

Znalezienie kurtki sportowej na jesień i zimę nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sklepy z odzieżą outdoorową i sportową doskonale znają problem, z jakim borykają się od lat wielbiciele aktywności fizycznej, i dlatego z roku na rok rozszerzają swój asortyment o kurtki idealnie dopasowane do potrzeb i preferencji klientów. Nikt nie powiedział, że zimą trzeba rezygnować z tego, co daje nam największy przypływ endorfin.

 

comments powered by Disqus