Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty ekstremalne » Kurs nurkowania – gdzie najlepiej go odbyć?

Kurs nurkowania – gdzie najlepiej go odbyć?

Kurs nurkowania – gdzie najlepiej go odbyć?

Jeśli decydujesz się na wzięcie udziału w kursie nurkowania, zrób to z pełną powagą i odpowiedzialnością. Nurkowanie należy do sportów ekstremalnych i aby nie doprowadzić do sytuacji zagrażających życiu, przed samodzielnymi podmorskimi wypadami należy skutecznie przyswoić niezbędną wiedzę.

Standardowo kurs składa się z części teoretycznej, gdzie zdobywasz bardzo istotną wiedzę, która może okazać się zbawienna w trudnych sytuacjach pod wodą. Po przejściu teorii czas na zajęcia praktyczne na basenie, a w dalszej kolejności na wodach otwartych, jak jeziora czy stawy.

 

Na zajęciach teoretycznych

W formie wykładów poruszane są takie tematy, jak:

  • fizyka nurkowania,
  • środowisko wodne,
  • sprzęt nurkowy,
  • choroby i wypadki nurkowe.

Warto zasięgnąć opinii osób, które odbyły kilka kursów nurkowania i spytać, który z nich dał im najwięcej wiedzy. Ważne jest, by prowadzący kurs był osobą doświadczoną, która wykłada zagadnienia własnymi słowami, a nie, jak to czasem ma miejsce, czyta po prostu treści prezentacji z rzutnika.

 

Na basenie

Podczas zajęć na basenie nauczymy się praktycznego wykorzystania sprzętu nurkowego, pływalności i radzenia sobie ze stresem, który niewątpliwie zdarza się w sytuacjach kryzysowych. Przykładowo, pod wodą może spaść nam z twarzy maska i aby zachować spokój w takiej sytuacji, należy ja po prostu przećwiczyć. Wielu nurków, mających na swoim koncie kilkadziesiąt zejść pod wodę, w takiej sytuacji doznaje szoku, bo nie trenowali zachowania w czasie takiego zdarzenia. Niby to tylko sprzęt, ale wyćwiczenie radzenia sobie w podobnej sytuacji może uratować nam życie. Kolejnym istotnym ćwiczeniem pod wodą jest dzielenie się powietrzem, czyli obsługa sprzętu. Pozwoli to na odpowiednią reakcję w sytuacji, gdy pod wodą któremuś z naszych kompanów uszkodzi się sprzęt.

 

Na koniec - istotna kwestia

Szukaj kursu, w którym zawarta jest wiedza z zakresu ratownictwa wodnego. Jest na rynku wiele ofert z cyklu „diving is fun”, przygotowujących do nurkowania np. na wakacjach w Egipcie, na których zupełnie omija się temat zagrożeń jakie stwarza nurkowanie. Pamiętaj, że w całej tej niezwykle pięknej dziedzinie sportu bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

comments powered by Disqus