Tu jesteś: Aktywna strona życia » Kulturystyka » Kalistenika – trening bez przyrządów

Kalistenika – trening bez przyrządów

Kalistenika – trening bez przyrządów

Do uprawiania kalisteniki nie trzeba żadnych przyrządów gimnastycznych, hantli ani ławeczek. Wszystkie ćwiczenia angażują jedynie masę ciała.

Kalistenika jest treningiem specyficznym, bo wykorzystującym jedynie masę ciała w ramach ćwiczeń. Nie musisz zaopatrywać się w hantle, ławeczki ani jakiekolwiek przyrządy, by ją uprawiać. Najważniejsze, abyś ściśle przestrzegał zasad wykonywania poszczególnych ćwiczeń – nawet najmniejsze błędy techniczne mogą znacznie obniżyć efektywność treningu, nie mówiąc już o możliwych urazach i kontuzjach.

 

Czym jest kalistenika?

Termin kalistenika wywodzi się z języka greckiego (od źródłosłowu „kallos sthenos”, oznaczającego „pięko i siłę”). Ćwiczenia kalisteniczne były szeroko rozpowszechnione w świecie starożytnej Grecji i Rzymu, a także w późniejszych wiekach na terenie całej Europy i Azji. Mimo długowiecznej tradycji kalistenika odeszła do lamusa w drugiej połowie XX w., kiedy to popularność zyskały siłownie. Obecnie mamy do czynienia z jej renesansem, co daje się zauważyć chociażby po modzie na street workout, czyli ćwiczenia wykonywane w przestrzeni miejskiej.

 

Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne

Kalistenika pozwala wyrzeźbić wszystkie partie ciała. Co więcej, do zrealizowania tego celu wystarczy tylko 6 następujących ćwiczeń:

  • pompki – wzmacniają klatkę piersiową i tricepsy,
  • podciąganie na drążku – mięśnie pleców i bicepsy,
  • przysiady – mięśnie nóg,
  • unoszenie nóg – mięśnie brzucha,
  • mostek – mięśnie kręgosłupa,
  • pompki na poręczach – mięśnie obręczy barkowej.

 

Każde ćwiczenie można wykonywać na różnych szczeblach trudności. Osobom początkującym zaleca się wykonywać powyższe ćwiczenia w sposób możliwie najprostszy i najmniej angażujący mięśnie. Na bardziej zaawansowane techniki przyjdzie czas w miarę zdobywania sprawności.

 

Dlaczego warto uprawiać kalistenikę?

Kalistenika w całości opiera się na wykonywaniu ruchów tzw. funkcjonalnych, czyli takich, które wykonujemy podczas codziennych czynności, na przykład sprzątając mieszkanie czy podnosząc siatki z zakupami. Regularne wykonywanie ćwiczeń kalistenicznych zwiększa więc ogólną sprawność, którą można wykorzystać na co dzień. Co więcej, w trakcie wykonywania ruchów funkcjonalnych mięśnie harmonijnie współpracują ze ścięgnami, stawami oraz całym szkieletem – dlatego kalistenika jest o wiele bezpieczniejsza od treningów na siłowni.

 

comments powered by Disqus