Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Jakie buty wybrać w góry?

Jakie buty wybrać w góry?

Jakie buty wybrać w góry?

Ferie zimowe wielu osobom kojarzą się z czasem spędzanym w górach.

Narty, snowboard, lepienie bałwana na stoku, opalanie się w słoneczne dni. Ale aby spędzać aktywnie czas w górach nie trzeba czekać aż do zimy. Z ich niezwykłego uroku można korzystać przez cały rok urządzając sobie np. wycieczki po górach. Do nich jednak musimy się odpowiednio przygotować. Jedną z niezbędnych rzeczy są odpowiednie buty. Dzisiaj podpowiemy, jak je wybrać, aby spełniły one wszystkie nasze wymagania i odpowiednio nas chroniły.

 

Jakie buty w góry?

Zanim wybierzemy się do sklepu i dokonamy zakupu butów w góry, musimy sobie jasno sprecyzować, jakich butów potrzebujemy. Jeśli nie wiecie, podpowiemy Wam: do wspinaczek górskich używamy butów trekkingowych. I tylko takich, żadnych adidasów czy trampek. Tego typu buty sprawdzą się na równych terenach, jak np. ścieżka w parku czy precyzyjnie wydeptany szlak. Jeśli chcemy się wspinać, eksplorować górskie szlaki i podziwiać piękno przyrody, potrzebujemy butów stworzonych do tej właśnie aktywności. Zdarza się, że kontaktują się z nami klienci i proszą o pomoc, bo wybierają się w góry, a nie wiedzą jakie buty wybrać. Cieszymy się, że zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują konkretnych butów, a nie pierwszych lepszych, jak to jest w przypadku zakupu tradycyjnego obuwia sportowego - mówią przedstawiciele ze sklepu internetowego e-sporting.pl. I tutaj przypominamy bardzo ważną zasadę dotyczącą wyboru butów: do każdej aktywności potrzebujemy innych butów. Nie tylko będzie nam wygodniej, ale też zapewnimy im dłuższy żywot.

 

Co powinny mieć buty trekkingowe?

Buty trekkingowe, czyli buty w góry powinny zapewnić nam bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby chroniły odpowiednio nasze nogi. Powinniśmy też wiedzieć, że jest kilka rodzajów obuwia trekkingowego, a każde z nich jest przeznaczone do odpowiedniego rodzaju wspinaczek górskich. Ich konstrukcja uwzględnia też nasze doświadczenie.

 

Rodzaje butów trekkingowych oznaczone są literami alfabetu A, B, C i D. W sumie jest 6 rodzajów butów trekkingowych:

  • A - pod tą literą kryją się buty dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wycieczkami górskimi. Sprawdzają się przy lekkich wędrówkach po górach, a także przy wypadach za miasto.

  • A/B - Buty o mocniejszej konstrukcji, które wspomagają nasze stopy, jeśli mamy ze sobą plecak. Doskonale nadają się do wędrówek na terenach leśnych i lekkich górskich.

  • B - Buty przeznaczone dla osób, które mogą pochwalić się większym doświadczeniem w wycieczkach górskich.

  • B/C - Jeśli chodzisz po górach od dłuższego czasu i masz w tym doświadczenie, a teraz postanawiasz się przenieść w bardziej ekstremalne warunki, np. na tereny skalliste, to koniecznie wybierz ten rodzaj obuwia.

  • C - buty dla zawodowców. Ich konstrukcja jest zrobiona tak, aby wytrzymały ciężkie warunki i żeby wspomagały nas przy wyprawach alpejskich. Używa się ich także podczas wspinaczek na lodowce.

  • D - tylko dla miłośników sportów ekstremalnych. Skały, lodowce i ciężkie warunki wymagają obuwia z tej właśnie grupy.

 

Jak są skonstruowane buty trekkingowe?

Buty trekkingowe muszą mieć odpowiednią konstukcję. Ich podeszwa musi być gruba, żeby odpowiednio amortyzować wszelkie wstrząsy i żeby chronić nas przed nierównym terenem. Do tego musi być wykonana z antypoślizgowej gumy. Najlepiej jeśli ma też gruby bieżnik, który układa się w różne strony - dzięki temu zapewniona zostaje większa przyczepność. Muszą mieć też nieprzemakalną i ocieploną cholewkę. Nie bez znaczenia pozostaje też sposób wiązania butów. Sznurując buty powinniśmy czuć, że przylegają one do naszej stopy i dokładnie się dopasowują. Najlepsze buty trekkingowe produkują firmy Kappa, Merrell i Columbia i to spośród nich powinniśmy dokonywać wyboru.

Buty trekkingowe stosowane są również jako buty zimowe. Używanie ich w warunkach miejskich nie jest złą decyzją, ale musimy też pamiętać o tym, że do codziennego użytku najlepiej jest używać butów trekkingowych z oznaczeniem “A”, gdyż te są lekkie i nie męczą stopy.

Więcej informacji na stronie: http://e-sporting.pl/produkty/pl/przeznaczenie/buty-trekkingowe,39,5945

comments powered by Disqus