Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Jak zacząć trenować lekkoatletykę?

Jak zacząć trenować lekkoatletykę?

Jak zacząć trenować lekkoatletykę?

Wiele osób, mówiąc o lekkoatletyce, ma na myśli głównie bieganie, co jest oczywiście błędem, gdyż na ten sport składa się wiele konkurencji. Każdy znajdzie coś dla siebie, a może i odkryje talent, który zaprowadzi go wprost na podium...

Przygodę z lekkoatletyką najlepiej zacząć od zwykłego biegania - to najprostszy (w kwestii techniki i potrzebnego sprzętu) sport, jaki można sobie zafundować, a jednocześnie przynoszący pozytywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia. Do tego wiele nie potrzeba - wystarczą dobre, wygodne buty do biegania, miejsce i, rzecz jasna, chęci. Bieganie jest niezwykle popularne na całym świecie - nie inaczej jest w naszym kraju, gdzie w ciągu roku można wziąć udział w wielu biegach o różnorodnej formule. 

Chociaż to najprostsza rzecz na świecie, wciąż wiele osób pyta o to, jak zacząć biegać. Po pierwsze, trzeba wygrać z lenistwem, a można to zrobić tylko w jeden sposób – założyć buty i wyjść z domu. Ważne jest, by nie katować się na samym początku długimi dystansami, które spowodują tylko nasze zniechęcenie i mogą doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji albo przetrenowania. Gdy uda się nam przetrwać pierwszy tydzień regularnego biegania, załóżmy, co dwa dni – z każdym następnym tygodniem będziemy popadać w coraz większe uzależnienie od tego sportu, a to sprawi, że rozstaniemy się na zawsze z nadmiarem tłuszczu i chorobami sezonowymi. Bieganie da nam wielki przypływ energii, a co za tym idzie - doskonałe samopoczucie. Wszystko to wywołane jest poprawą krążenia, lepszym dotlenieniem całego organizmu, a także uwolnieniem hormonów szczęścia. 

Jest jeszcze jeden istotny powód, dla którego warto przygodę z lekkoatletyką zaczynać od biegania – to możliwość sprawdzenia swojej determinacji. Jeśli uda się nam te cechy rozwinąć w zwykłym bieganiu, możemy zająć się konkurencjami lekkoatletycznymi, które wymagają o wiele większej konsekwencji w działaniu, a na rezultaty trzeba czekać znacznie dłużej. 

comments powered by Disqus