Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty indywidualne » Jak zacząć przygodę z jeździectwem?

Jak zacząć przygodę z jeździectwem?

Jak zacząć przygodę z jeździectwem?

Uwielbiasz konie? Zastanawiasz się nad uprawianiem jeździectwa? Dowiedz się, dlaczego naprawdę warto spróbować i nie wahaj się dłużej!

Jeździectwo to dziedzina sportu, która dostarcza wielu wrażeń i radości. Początki jednak nie zawsze są łatwe. Potrzeba wiele cierpliwości, samozaparcia i dyscypliny, które jednak w końcu się nam opłacą.

 

Od czego zacząć, gdy chcemy zabrać się za jeździectwo?

Po pierwsze, znajdźmy odpowiednią stadninę koni. Gdy będziemy ją wybierać - a jest ich w Polsce coraz więcej - musimy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim powinien być to ośrodek dobrze zorganizowany, z dobrą kadrą instruktorską, ale i miejscem czystym, gdzie konie czują się dobrze. Jest wiele wymogów prawnych, które musi spełniać stadnina. Od rozmiarów poszczególnych pomieszczeń po warunki, w jakich mieszkają zwierzęta. Warto więc odwiedzić kilka ośrodków i zapytać osoby tam pracujące o zwyczaje, charaktery koni i instruktorów. Pracownicy stadnin to najczęściej pasjonaci, którzy z entuzjazmem odpowiedzą na nasze pytania.

 

Człowiek wybiera konia czy koń wybiera człowieka?

Konie to mądre i wrażliwe zwierzęta. Z charakteru są niezwykle podobne do ludzi. Jak z nimi postępować? Do konia należy podejść powoli i pewnie, z uniesioną głową oraz z uśmiechem na twarzy. Koń wyczuwa ludzkie zdenerwowanie, dlatego należy podchodzić do niego ze spokojem i opanowaniem. Często koń jasno daje do zrozumienia, że nie podoba mu się dany człowiek. Wtedy należy do zwierzęcia podejść powoli, z wyciągniętą dłonią i końskim przysmakiem. Tym samym zjednamy sobie danego wierzchowca. Konie są wrażliwe na wszelkie dźwięki. Nie wolno na niego krzyczeć, należy zwracać się z serdecznością i spokojem w głosie. Instruktor nauczy nas tego, jak obcować z danym koniem - jak ma na imię i jakie są zalety i wady jego charakteru. Ludzie, którzy pracują na co dzień z końmi, wiedzą o nich bardzo wiele. Instruktor oprowadzi nas także po wszystkich pomieszczeniach stadniny, zaprezentuje sprzęt i omówi wszelkie podstawy odnośnie jazdy. Opowie również o zwyczajach porządkowych w stadninie, a jak wiadomo, w każdej takowe są nieco inne.

comments powered by Disqus