Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Jak wybrać dobry rower?

Jak wybrać dobry rower?

Jak wybrać dobry rower?

Sezon rowerowy jeszcze trochę potrwa, a pogoda sprzyja wycieczkom jednośladem. Wielu zastanawia się nad inwestycją w nowy rower. Jaki wybrać, aby nie przepłacić i jednocześnie cieszyć się nim przez kilka sezonów?

Przede wszystkim, rower nie ma „wyglądać”, ale być skutecznym narzędziem w pokonywaniu zaplanowanej trasy. Jednym będzie służył jako alternatywny środek lokomocji po mieście, innym przyda się do pokonywania dłuższych tras, a jeszcze innym do osiągania wyników sportowych. W większości przypadków cena roweru jest adekwatna do jakości materiałów z jakich jest wyprodukowany. Należy zadać sobie pytanie, do jakiej jazdy rower będzie nam służył. Jeśli będziemy wykorzystywać rower do jazdy okazjonalnej, bez wycieczek w ekstremalne tereny, gdzie nasz rower będzie eksploatował się bardziej, nowy rower kupimy w granicach 1000-1200 zł. Za używany w dobrym stanie zapłacimy do 500zł. Rower do jazdy już w nieco trudniejszych warunkach, jak np. podczas deszczowej pogody, to wydatek rzędu 2000 zł. Na to składa się o wiele lepszy osprzęt, bardziej odporny na zniszczenia, przygotowany odpowiednio przez fabrykę do jazdy w trudniejszych warunkach. Największy wydatek poniosą rowerzyści ceniący sobie bardziej ekstremalną jazdę w warunkach często odbiegających od komfortowej wycieczki po asfalcie. Tutaj koszty mogą sięgać kilku tysięcy złotych, a dla zawodowców - nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu.

 

Gdzie będę jeździł?

Jeśli ograniczasz swoje wojaże do miejskich dróg, nie kupuj roweru górskiego, potocznie „górala”. Rower górski charakteryzuje się grubymi oponami i większym ciężarem, co nie ułatwia komfortowej jazdy miejskimi ulicami. W takim przypadku wybierz natomiast rower z lekką ramą, dopasowany do twojego wzrostu, z oponami szosowymi. Taki rower dość szybko się rozpędza, a rowerzysta nie odczuwa takiego wkładu siły fizycznej, jak posiadacz „górala”.

 

Gdzie kupić?

Jak grzyby po deszczu, szczególnie w sezonie wiosennym, wyrastają sklepy, które oferują zarówno szeroki wybór rowerów, jak i serwis. Na miejscu skorzystamy z porady fachowca, który pomoże nam dobrać odpowiedni sprzęt dla nas. Podczas wizyty, warto też głośno i wyraźnie mówić o swoich oczekiwaniach i zadawać pytania. Na pewno ułatwi to nam znalezienie odpowiedniego roweru.

comments powered by Disqus