Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Jak wybrać dobre łyżwy?

Jak wybrać dobre łyżwy?

Jak wybrać dobre łyżwy?

Jazda na łyżwach to jedno z ulubionych zajęć, jakim oddajemy się w ramach zimowej rekreacji. Umiarkowanie jednak lubimy wypożyczać łyżwy. O wiele bardziej higieniczny i ekonomiczny jest zakup własnej pary.

O czym pamiętać kupując łyżwy, by cieszyć się właściwie dobranym sprzętem? Specjaliści zalecają, między innymi, by decydować się na łyżwy z dobrej jakości materiałów i unikać mylnych rozróżnień w stylu: figurówki dla kobiet, hokejówki dla mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć?


Figurówki nie tylko dla kobiet

Łyżwy do jazdy figurowej mają ładniejszą linię i płozę przystosowaną do wykonywania piruetów oraz innych finezyjnych figur. Istnieje przekonanie, że ta bardziej subtelna i artystyczna forma jazdy na lodzie pasuje kobietom, a więc figurówki też. Dla mężczyzn, z kolei, przeznaczono hokejówki. Są to jednak jedynie utarte, stereotypowe mniemania. Rodzaj łyżew uzależniamy od tego, jaki typ jazdy nas interesuje.  Dla panów, którzy chętnie pojeżdżą w figurówkach, czekają łyżwy w ciemnych kolorach. Ponadto w sklepach można nabyć również łyżwy rekreacyjne będące połączeniem figurówek i hokejówek.


Sznurowane czy zapinane, skórzane czy plastikowe?

Łyżwy sznurowane zapewniają nam większy komfort podczas jazdy. Są, co prawda, bardziej uciążliwe w trakcie zakładania i ściągania, ale po dojściu do wprawy i to zajmie nam jedynie kilka chwil. Na korzyść sznurowanych łyżew przemawia to, że zapewniają większą wygodę użytkowania. Jeśli oprócz tego są to łyżwy skórzane, które po upływie czasu dopasowują się do kształtu stopy, wybraliśmy chyba najlepiej, jak się dało. Poza nimi mamy jeszcze możliwość zakupu łyżew plastikowych i zapinanych na klamry lub rzepy. Jednak eksperci od zawsze wyżej stawiają skórzane łyżwy do sznurowania. Zainwestować w nie warto nie tylko ze względu komfort, jaki dają. Klasyczne skórzane łyżwy prezentują się też o niebo lepiej, niż te sztywne i plastikowe. Choć niektórzy przekonują, że plastikowe łyżwy są odpowiedniejsze dla początkujących – pozwalają szybko przygotować się do jazdy i sztywno trzymają kostkę.


Łyżwy dla dzieci – koniecznie regulowane

Producenci łyżew mają rozsądną propozycję dla rodziców, którzy niechętnie odnoszą się do kupowania nowego sprzętu w każdym kolejnym sezonie. Łyżwy regulowane posiadają najczęściej rozpiętość trzech rozmiarów. Pociecha pojeździ więc w nich stosunkowo długo. W dodatku z jednej pary może skorzystać także młodsze lub starsze rodzeństwo, jeśli „prawowity” właściciel nie wybiera się akurat na lodowisko.


Tanie łyżwy – kupować czy lepiej nie?

Ceny łyżew wahają się od 100 do nawet 2000 tysięcy złotych. Łyżwy z najwyższej półki cenowej przeznaczone są już dla bardzo zaawansowanych łyżwiarzy, którzy w dodatku nie żałują funduszy na najdroższy sprzęt. Na początek i do typowo rekreacyjnej jazdy wystarczą nam łyżwy za 150-300 złotych. Taka jest przeciętna cena sprzętu dla dorosłych. Warto ją zapłacić, zwłaszcza że z łyżew będziemy korzystali przez więcej sezonów. Czasami jednak skuszeni promocją, zastanawiamy czy nie kupić łyżew z supermarketu za kilkadziesiąt złotych. Nie jest to najlepszy pomysł. Tak tani sprzęt bardzo często wykonany jest z gorszej jakości materiałów, źle przylega do stopy i ma krzywo przykręcone płozy. Nie ma nawet pewności czy wytrzyma jeden sezon.  Argumentem przemawiającym za jego kupnem jest często niepewność czy za rok nadal będzie nam potrzebny, bo dopiero co zaczynamy jeździć. Jeśli nie jesteśmy jeszcze pewni czy ten sport jest dla nas, wypożyczajmy łyżwy na lodowisku. Jednorazowo to bardzo niski koszt. W tanich łyżwach kiepskiej jakości nie będziemy czuli wystarczającej przyjemności z jazdy i wyda nam się mniej atrakcyjna. Skutkiem tego sprzęt z supermarketu i tak wyrzucimy, a sami bezsensownie zrazimy się do łyżwiarstwa.


Elżbieta Gwóźdź

comments powered by Disqus