Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z bieganiem, zadaje sobie to samo pytanie. Z uwagi na bardzo szeroki wachlarz rodzajów obuwia, wybór nie jest łatwy.

Wiadomo na pewno, jakie buty zupełnie nie nadają się do biegania. To przede wszystkim wszelkiego rodzaju trampki i tenisówki. Bieganie w starych butach również nie jest najlepszym pomysłem z uwagi na możliwość kontuzji. Powinniśmy wybrać obuwie, które jest przeznaczone właśnie do biegania - produkowane pod kątem komfortu naszych stóp oraz zmniejszenia ryzyka kontuzji. Odpowiednie dopasowanie kształtu buta do kształtu naszej stopy zapewni nam właściwe ułożenie stopy w kontakcie z podłożem, a co za tym idzie - zmniejszenie odczuwania bólu podczas dłuższych dystansów.

Aby dobrze dobrać obuwie, musimy w pierwszej kolejności zrobić tak zwany „test mokrej stopy”, dzięki któremu dowiemy się, jak wysklepiona jest nasza stopa. Jak to zrobić? Zwilżamy stopę wodą i odciskamy na gazecie. Jeśli łuk naszej stopy jest obniżony (cała stopa lub jej większa część odciska się na gazecie),  powinniśmy wybrać buty dla pronatorów. W przypadku braku lub niedużego połączenia na odcisku pomiędzy piętą a palcami, wybieramy buty dla supinatorów.

Niezwykle ważny jest odpowiedni rozmiar buta. Zalecamy kupno butów w rozmiarze większym od stopy o 5 do 10 mm. Podczas biegania zwiększa się ukrwienie stóp, a więc i w niewielkim stopniu ich rozmiar. W takiej sytuacji buty kupowane na dokładny wymiar spowodują obrzęki i bóle, a to na pewno szybko zniechęci nas do dalszego biegania. Buty powinny trzymać stabilnie nasze pięty, natomiast w czubie buta dobrze jest mieć nieco luzu. Już w sklepie powinniśmy pochodzić w nowych butach lub nawet potruchtać by zobaczyć, czy stopa układa się prawidłowo. Dzięki stale rosnącej popularności biegania w naszym kraju, w większości sklepów sportowych możemy liczyć na fachową pomoc w doborze obuwia.

comments powered by Disqus