Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sprzęt sportowy » Jak ubrać się na rower?

Jak ubrać się na rower?

Jak ubrać się na rower?

Zaczynając przygodę rowerową, trzeba się do niej dobrze przygotować, a zwłaszcza gdy marzą nam się długie i intensywne przejażdżki. W takim wypadku profesjonalna odzież rowerowa to podstawa. Nie zawsze jednak wiemy, w co się ubrać na rower.

Bielizna na rower

Kompletując strój na dalekie i szybkie przejażdżki, wybierzmy odzież termoaktywną. Zakupy rozpoczynamy od bielizny termoaktywnej, której zadaniem jest odprowadzanie potu i pary wodnej z powierzchni skóry. Dzięki temu jest sucha mimo intensywnego wysiłku fizycznego. Bielizna zapobiega także utracie ciepła.

Kupując bieliznę, wybierzmy odpowiedni rozmiar. Powinna być obcisła, a więc dopasowana do sylwetki, gdyż wtedy spełnia swoje zadanie. Musimy także zdecydować, na jakie warunki i porę roku jest nam potrzebna. Na lato i rowerek stacjonarny możemy wybrać lekką bieliznę, a na niskie i średnie temperatury nawet do -15 st. C – średnią. Ciepła jest najlepsza do bardzo niskich temperatur. Po każdym intensywnym wysiłku fizycznym bieliznę trzeba wyprać oraz przepłukać, żeby nadal dobrze spełniała swoją funkcję i pochłaniała pot.

Koszulka i bluza

Kolejnym elementem odzieży rowerowej jest zakup odpowiedniej koszulki i bluzy. Możemy kupić potówkę, czyli koszulkę, która ściśle przylega do ciała bez krępowania ruchów. Ma za zadanie odprowadzać pot na zewnątrz, zapewniając suchą skórę i zapobiegając wychłodzeniu organizmu. Na potówkę możemy założyć klasyczną koszulkę rowerową z syntetycznego materiału, która bardzo szybko wysycha. Nie poleca się bawełnianych koszulek i bielizny, ale wykonane z syntetycznych materiałów. Dobrze, jak koszulka ma kieszonki na plecach i jest przyjemna w dotyku.

Także bluzy powinny być wykonane z syntetycznych materiałów albo z wełny merynosów. Poza tym w wyborze liczy się jej grubość i ocieplenie. Cienkie mogą chronić głównie przed wiatrem, a ocieplone są idealne na chłodne dni. Poza tym bluza powinna mieć rowerowy krój, czyli lekko wydłużona z tyłu ze ściągaczami na rękawach i w dolnej części. Jest to konieczne, kiedy chcemy długo i często jeździć. Niektóre mogą mieć, podobnie jak koszulki, kieszonki na plechach oraz wszyte odblaskowe elementy, co przydaje się podczas jazdy wieczorem. To gwarancja, że jesteśmy widoczni na drodze. Warto jest mieć przynajmniej dwie bluzy: jedną cienką do ochrony przed wiatrem oraz grubszą, bardziej ocieplaną na chłodne dni.

Spodenki i spodnie

Wyróżniamy spodenki obcisłe i luźne oraz spodenki 2 w 1, czyli najpierw zakładamy obcisłe, a potem luźne. Obcisłe powinny być wygodne i mieć płaskie szwy wewnętrzne, zapewniające komfort jazdy oraz być wykonane ze sztucznych materiałów. Dostępne są również spodenki z szelkami. Najlepiej, jak szelki są z siateczkowatego materiału, który lepiej odprowadza pot. Z racji tego, że spodenki ściśle przylegają do ciała, trzeba je często prać ręcznie albo w pralce z zachowaniem odpowiedniej temperatury – 30 stopni. Decydując się na spodenki luźne, trzeba zwrócić uwagę na 3 rzeczy: wygodę, funkcjonalność i materiał. Jeśli zależy nam na trwałości, wybierzmy materiał typu Conduria, który jednak nie oddycha za dobrze. W innych przypadku można wybrać lżejszy materiał oddychający. Spodenki nie mogą być za ciasne, ani za luźne. Natomiast spodnie powinny mieć ściągacz lub gumką na dole albo pionowe ekspresy na dole nogawek, które po rozpięciu poprawiają wentylację.

W przypadku problemów z samym rowerem, warto wybrać się z nim do specjalisty. Może to być serwis rowerowy Warszawa Ursynów, gdzie zostaniemy profesjonalnie obsłużeni przez obsługę sklepu T-Bike.

comments powered by Disqus