Tu jesteś: Aktywna strona życia » Fitness » Jak się zmotywować do ćwiczeń?

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

Jak się zmotywować do ćwiczeń?

Cierpisz na prokrastynację? Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie znajdujesz w sobie wystarczająco wiele motywacji? Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami, bardzo często mają problem ze zmotywowaniem się. Nie widzą jeszcze efektów swoich starań, nie znajdują więc w sobie wystarczająco wiele zapału, by konsekwentnie trzymać się ustalonego planu ćwiczeń. Odkładają treningi „na jutro”, stopniowo zmniejszają ich częstotliwość, aż w końcu całkowicie rezygnują. Jak przerwać to błędne koło?

 

Trudne początki

Początki są najtrudniejsze i dlatego wymagają wiele samozaparcia. Grunt to postawić ten pierwszy krok na drodze do zdrowego stylu życia. Z biegiem czasu, kiedy już zauważysz pierwsze zmiany w swoim wyglądzie, którym towarzyszyć będzie lepsza kondycja i dobre samopoczucie, treningi staną się łatwiejsze, a problemy z motywacją powinny zniknąć. Poniżej podpowiadamy, jak sobie pomóc w przezwyciężaniu pierwszych trudności.

 

Wybierz ćwiczenia, które odpowiadają Ci najbardziej

Nie ma co się zrażać do fitnessu tylko dlatego, że takie czy inne ćwiczenie nie przypadło Ci do gustu. Jeśli nie masz sprecyzowanych upodobań, poeksperymentuj trochę. Poszukaj w sieci opisów ćwiczeń na różne partie mięśniowe, zaopatrz się w specjalistyczny sprzęt, jeśli wymaga tego doraźna potrzeba. Możesz nie lubić rozciągania się na podłodze, ale niewykluczone, że pokochasz ćwiczenia na rowerze stacjonarnym.

 

Śledź postępy

Bardzo motywujące jest regularne prowadzenie dziennika postępów. Możesz w nim zamieszczać np. zdjęcia albo wyniki osiągane na treningach. W chwilach zwątpienia i braku werwy taki dziennik potrafi bardzo pomóc. Jego dodatkowym atutem jest również możliwość dokładnego kontrolowania swoich postępów – przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy chcemy sprawdzić, na ile nasze rzeczywiste osiągi pokrywają się z ustalonym uprzednio planem.

 

Nagradzaj się

Dobrym sposobem na zmotywowanie się do ćwiczeń jest również nagradzanie swoich starań. Po intensywnym treningu pozwól sobie na jakąś przyjemność, która będzie wystarczająco silnym bodźcem do tego, abyś następnym razem podjął ćwiczenia z entuzjazmem i pełnym niecierpliwości oczekiwaniem.

 

comments powered by Disqus