Tu jesteś: Aktywna strona życia » Fitness » Jak otworzyć klub fitness?

Jak otworzyć klub fitness?

Jak otworzyć klub fitness?

Chciałbyś otworzyć fitness klub, ale nie wiesz, jak to zrobić i czego potrzebujesz? Koniecznie przeczytaj nasze cenne rady!

Otwarcie klubu fitness to dość skomplikowana sprawa. Najpierw trzeba dokładnie zaplanować taki biznes i zapoznać się z szeregiem przepisów prawnych i sanitarnych odnośnie takiej działalności, a jest ich sporo. Dobry biznesplan jest tu kluczowy. Pomoże usprawnić działania zmierzające do inwestycji w ten sektor usług. W przypadku ubiegania się o kredyt, biznesplan jest także wymagany przez bank podczas przedstawiania niezbędnych dokumentów.

 

Lokalizacja

Najlepszymi miejscami dla ulokowania klubu, naturalnie, są miejsca o dużym zagęszczeniu ludności. Kluby fitness najczęściej powstają zatem w centrach handlowych i biurowcach, ale także na terenie większych osiedli mieszkaniowych. Dzięki takiej lokalizacji rośnie potencjalna liczba stałych klientów.

 

Wymagania lokalowe

Wybierając lokalizację nie można zapomnieć o tym, że taki klub powinien mieć minimum 200m kwadratowych powierzchni. Oczywiście wszystko zależy od pomysłu i możliwości finansowych. Otworzenie miejsca powyżej 1000 m² wiąże się z większą ofertą sportowo-sprzętową. Jeśli plan obejmuje stworzenie siłowni, wellness, boiska do squasha czy indoor cyclingu, to powierzchnia 200 m² jest zdecydowanie niewystarczająca. Wysokość takiego lokalu to minimum 3,3 m, a do uzyskania pozwolenia inspekcji budowlanej i sanitarnej niezbędne będą: - odpowiednia wentylacja, - prysznice (minimum jeden prysznic na 15 osób), - umywalki (jedna umywalka na 5 osób oraz pomieszczenia socjalne z umywalką). Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie eksperta ds. budowlanych czy projektanta z odpowiednimi uprawnieniami, który załatwi za nas „papierkową robotę” i przygotuje obiekt do odbioru przez inspekcję. Koszt takiej pomocy nie przekroczy 4 tys. złotych. W rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakie powinien spełniać taki obiekt, znajdują się dokładniejsze wytyczne na ten temat.

 

Wyposażenie

Wyposażenie w sprzęt sportowy klubu fitness to rzecz najbardziej kosztowna. Podstawowe wyposażenie samej siłowni to koszt ok. 100 tys. zł. Sala do aerobiku powinna być wyposażona w elastyczną podłogę, chroniącą klientów przed urazami. Koszt takiej podłogi to około 15 tys. zł, w zależności od powierzchni. Należy jednak również zaznaczyć, że istnieje wiele firm oferujących zakup sprzętu w formie leasingu.

comments powered by Disqus