Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty drużynowe » Gdzie grać w siatkówkę?

Gdzie grać w siatkówkę?

Gdzie grać w siatkówkę?

Niedawne sukcesy naszej reprezentacji wybitnie przyczyniły się do szerokiego rozpropagowania tej dyscypliny sportu, w której sukcesy odnotować możemy już od lat siedemdziesiątych.

To jedna z najpopularniejszych zespołowych gier rekreacyjnych. Do jej uprawiania wystarczy niezbyt duże boisko (18 x 9 metrów) w dłuższej części przedzielone siatką. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2,43 m (dla mężczyzn) i 2,24 m (dla kobiet). Można grać zarówno w plenerze (łąka, pole, plaża) jak i w obiektach zamkniętych (szkolna sala gimnastyczna). Standardowe rozstawienie zawodników - dwa sześcioosobowe zespoły - również może ulegać zmianom w warunkach amatorskich. Bezkonfliktowość rozgrywki wynika z braku fizycznego kontaktu między członkami przeciwnych zespołów.

W warunkach plażowych jest sportem czysto rekreacyjnym (choć rozgrywane są mistrzostwa w tej kategorii), zaś w otoczeniu halowym sprzyja rozwojowi kondycji fizycznej oraz współpracy między członkami poszczególnych drużyn. W tym drugim przypadku niezbędne są ochraniacze na łokcie i kolana, umożliwiające wykonywanie ryzykownych manewrów związanych z upadkiem, mogących - w przypadku braku zabezpieczenia - skończyć się poważną kontuzją stawów łokciowych i kolanowych.

Poza sezonem wiosenno-wakacyjnym amatorzy tego sportu mogą zdecydować się na wynajęcie sali gimnastycznej w pobliskiej szkole. Placówki edukacyjne chętnie reperują swój budżet dzięki podobnym komercyjnym posunięciom. Poza godzinami lekcyjnymi udostępniają za drobną opłatą przestrzeń do rozgrywek, niekiedy z profesjonalnym sędzią.

Podstawowa zasada - nie pozwolić wybitej przez przeciwnika piłce upaść po naszej stronie - prokuruje wiele możliwych taktyk i wpływa na ogólny rozwój fizyczny uczestników. Dodatkowo zacieśnia więzy między członkami zespołu, zmuszając ich do wypracowania wspólnej strategii oraz taktyki. Niezależnie, czy gra odbywa się na polu kempingowym, na plaży czy też w wynajętej sali, dostarcza swoim uczestnikom wiele satysfakcji związanej tak z działalnością zespołową, jak z podnoszeniem własnych umiejętności.

comments powered by Disqus