Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty drużynowe » Futsal - czym jest i jakie przepisy go regulują?

Futsal - czym jest i jakie przepisy go regulują?

Futsal - czym jest i jakie przepisy go regulują?

Futsal to doskonała rozrywka, a przede wszystkim alternatywa dla osób, którzy chcą wciąż grać w piłkę po zakończeniu sezonu, kiedy pogoda nie sprzyja już grze na zewnątrz.

Futsal to nic innego, jak popularnie zwana „halówką” piłka nożna rozgrywana w hali z mniejszą liczbą graczy, niż to bywa w meczach na trawie. To zespołowa gra sportowa, której nazwa wzięła się z portugalskiego „futebol de salao”, czyli po prostu „piłka nożna na sali”. Futsal zapoczątkował w Montevideo w 1930 roku Juan Carlos Ceriani, który w pierwotnym zamyśle szukał przestrzeni do gry adekwatnej dla potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży. Ta mini piłka nożna szybko zdobyła popularność w całej Ameryce Południowej, a prym w tej dyscyplinie wiedli Brazylijczycy. Jakiś czas później zaczęto organizować turnieje pucharowe, a w 1988 roku FIFA oficjalnie włączyła futsal do swoich zawodów, żeby rok później zorganizować pierwsze w historii Mistrzostwa Świata FIFA w Futsalu, które zresztą wygrali Canarinhos.

Przepisy regulujące mecze futsalu

Wymiary boiska to:

  • długość linii bocznej boiska minimum 25 m, maksimum 42 m

  • szerokość to min. 15 m, max. 25 m

  • szerokość bramki to 3 m, a wysokość poprzeczki to 2 m.

W meczu biorą udział dwie drużyny z maksymalną liczbą pięciu graczy na drużynę, gdzie liczba zmian podczas meczu jest nieograniczona, a bramkarz może zmienić się z zawodnikiem z pola. Czas trwania gry składa się z dwóch części po 20 minut.

comments powered by Disqus