Tu jesteś: Aktywna strona życia » Sporty drużynowe » Futbol amerykański – historia i reguły gry

Futbol amerykański – historia i reguły gry

Futbol amerykański – historia i reguły gry

Wbrew powszechnej opinii, futbol amerykański nie pochodzi z Ameryki, a z Europy. Zaczęło się od gier z użyciem piłki, polegających na umieszczeniu jej w bramce przeciwnika każdym możliwym sposobem. Jak to wygląda teraz?

Przepisy, jakie regulowały grę, zmieniały się kilkukrotnie od lat sześćdziesiątych. Z początku mówiły tylko o tym, by w celu dotarcia do bramki przeciwnika stosować zagrania, które nie mają na celu okaleczenia lub też zabicia... W końcu przepisy jako tako zostały uregulowane, a to za sprawą Klubu Futbolowego „Oneida”, który wprowadził zasady „Boston game”. Przełomowym okazał się dwumecz pomiędzy uniwersytetem Harvard z Bostonu i McGill z Montrealu. W pierwszym meczu drużyny grały na zasadach bostońskich, w drugim zaś na zasadach rugby. 

1876 rok to uznanie tak zwanego ''przyłożenia'' jako najważniejszego sposobu zdobycia punktu. Tego samego roku powstaje pierwszy związek futbolowy – Intercollegiate Football Association, w skład którego wchodzą uniwersytety Columbia, Princeton i Harvard. 3 lata później dołącza Yale.

Z uniwersytetu Yale wywodziła się znacząca dla footballu postać w tamtym czasie, mianowicie student Walter Camp. Zaproponował wiele zmian w przepisach, które obowiązują po dziś dzień, między innymi wznowienie (snap) oraz linię wznowienia (line of scrimmage). Po tym, jak drużyna z Princeton wymyśliła taktykę, w myśl której zawodnicy poruszali się po boisku o zaledwie kilka cali i wznawiali co chwilę grę, pomysł Campa został zmodyfikowany o zasadę „down and distance”, która nakazywała przebycie minimum 5 jardów z piłką w trzech próbach. Ten przepis sprawił, że futbol amerykański już nie był mylony w żaden sposób z piłką nożną, rugby i podobnymi sportami w tamtym czasie i stał się odrębną dyscypliną.

Dalszy rozwój futbolu amerykańskiego wiąże się z dołączaniem kolejnych uniwersytetów do gry i zawiązaniem ligi NCAA. Ciekawostką jest, że liga powstała w 1905 roku po tym, jak prezydent Roosevelt zagroził zamknięciem rozgrywek ze względu na 19 ofiar śmiertelnych. Przepisy musiały zostać tak dostosowane, by gra nie zagrażała życiu zawodnikom.

Pierwsza zawodowa liga futbolu powstaje w 1920 roku i zrzesza 14 zespołów. Szybko powiększa się o kolejne drużyny i w 1922 roku ustanowiona zostaje nazwa ligi, która funkcjonuje po dziś dzień, czyli National Football League (NFL).

comments powered by Disqus