Tu jesteś: Aktywna strona życia » Fitness » Fitness po urodzeniu: jak wrócić do szczupłej sylwetki?

Fitness po urodzeniu: jak wrócić do szczupłej sylwetki?

Fitness po urodzeniu: jak wrócić do szczupłej sylwetki?

Każda z pań po urodzeniu dziecka marzy o tym, aby nadać swojej sylwetce pierwotny wygląd sprzed porodu. Jak to zrobić, aby nie narazić się na groźne powikłania zdrowotne?

Bezpośrednio po porodzie trudno jest wygospodarować czas na ćwiczenia fizyczne. Niemal całą uwagę trzeba wtedy poświęcić dziecku. Ale już po zaadaptowaniu się do nowych warunków można część czasu przeznaczyć na sport. Najlepiej rozpocząć ćwiczenia mniej więcej w szóstym tygodniu po porodzie.

 

Regularne ćwiczenia

W ciąży przybieramy na wadze od 11 do 20 kg. Powrót do poprzedniej wagi może więc nastręczać niemałych trudności. Jednak przy odrobinie konsekwentnego wysiłku jest to możliwe. Należy pamiętać, że bezpośrednio po porodzie waga spada o ok. 4,5 kg, po tygodniu natomiast o kolejne 3-5 kg. Po upływie miesiąca co cztery tygodnie możemy spodziewać się niedużego spadku wagi (o 1-2 kg). Przy pomocy regularnych ćwiczeń można przyśpieszyć powrót do szczupłej sylwetki.

 

Wracaj do formy stopniowo

O jednym należy jednak koniecznie pamiętać: nawet jeśli przed ciążą regularnie uprawiałaś sport, nie przeceniaj swoich sił i przyzwyczajaj się do ćwiczeń stopniowo. Po porodzie łatwiej o kontuzje i powikłania zdrowotne przy zbyt forsownym wysiłku fizycznym. Mięśnie są osłabione, kondycja jest znacznie gorsza, a wiązadła są bardziej narażone na urazy. Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza w sytuacji, kiedy w trakcie porodu nastąpiły powikłania (mowa tu przede wszystkim o cesarskim cięciu).

 

Jak zacząć?

Najlepiej zacząć od prostych i niezbyt forsownych ćwiczeń. Warto zaopatrzyć się w hantle po 2 kg oraz – jeśli budżet Ci na to pozwala – w bieżnię, dzięki której będziesz mogła ćwiczyć w domu, nie zostawiając swojej latorośli pod niczyją opieką. Z biegiem czasu należy stopniowo zwiększać intensywność treningów.

 

A może wycieczka do Niemiec? Busy Zachodniopomorskie

W podróży na ogół gubimy więcej kilogramów. Dlatego może warto przemyśleć tymczasowy wyjazd za granicę, np. do Niemiec. Tanim i niezwykle wygodnym środkiem transportu, z którego możemy skorzystać, są busy. Pomorskie jest jednym z najlepiej skomunikowanych z Niemcami województw, ale właściwie w każdym zakątku Polski można znaleźć dogodną linię autobusową.

 

comments powered by Disqus