Trening cardio nastawiony jest przede wszystkim na dobrą kondycję fizyczną osoby trenującej. Został stworzony po to, by każda osoba mogła poprawić stan swojego układu sercowo-naczyniowego, wzmocnić mięśnie oraz po prostu czuć się dobrze po takim treningu.
Długotrwały wysiłek
Rytm serca jest w przypadku treningu cardio podstawą. Nie ma tu bowiem znaczenia, jakie konkretnie ćwiczenia wykonujemy. Może to być pływanie, bieganie, wiosłowanie, jazda na rowerze… Cokolwiek, co generuje wysiłek o stałym natężeniu lub nadaje się do stosowania interwałów. Sednem tego podejścia treningowego jest bowiem uaktywnianie w naszym organizmie mechanizmu, który odpowiada za długodystansową wytrzymałość, czyli po prostu ogólną kondycję fizyczną. Kiedy nasze tętno jest podwyższone przez dłuższy czas, następuje przejście z gospodarki glikogenem na gospodarkę tłuszczową. Mięśnie w mniejszym stopniu są zasilane energią z szybko utylizowanego glikogenu, a większe znaczenie zaczynają odgrywać zmagazynowane tłuszcze.
Pilnujemy tętna
Osoba, która chce wykonywać trening cardio w sposób optymalny, powinna dążyć do uzyskania tętna na poziomie około 65% maksymalnego poziomu odpowiedniego dla swojej płci i wieku. Gwarantuje to bowiem najwyższy poziom wykorzystania energii zmagazynowanej. Trzeba mieć na uwadze, że maksimum, na jakie możemy liczyć, to około 40%-45% energii pochodzącej z tłuszczy, a taki poziom wykorzystania tłuszczy można uzyskać dopiero po około 20 minutach wysiłku, tak więc na jedną sesje treningową trzeba przeznaczyć 45-60 minut, jeśli nie więcej. Jest to największa bariera dla większej powszechności treningu nawet pośród kulturystów, którzy wolą bardziej intensywne ćwiczenia z dużymi obciążeniami.