Tu jesteś: Aktywna strona życia » Fitness » Aerobiczna „6” Weidera

Aerobiczna „6” Weidera

Aerobiczna „6” Weidera

Chyba nie ma osoby na świecie, która nie chciałaby mieć płaskiego brzucha z widocznym zarysem mięśni. Jednym z najbardziej znanych sposobów na jego osiągnięcie jest „szóstka Weidera”.

Aerobiczną szóstkę opracował kulturysta oraz trener fitness Joe Weider – współzałożyciel Międzynarodowej Federacji Kulturystyki i Fitness. To program sześciu ćwiczeń na mięśnie brzucha, przewidziany na 42 dni. W czym tkwi jego sekret?  Przede wszystkim w ćwiczeniach wykonywanych bez rozluźniania mięśni brzucha i pozostawaniu w zgięciu przez 3 sekundy w momencie szczytowego napięcia mięśni.

A oto poszczególne ćwiczenia, wchodzące w skład programu:

1. W pierwszym ćwiczeniu, leżąc na plecach z rękoma wzdłuż ciała, unosimy lewą nogę do zgięcia w kolanie, tak, by utworzyła kąt 90 stopni z biodrami. Jednocześnie unosimy wyprostowane ramiona i dotykamy kolan. Nogi unosimy naprzemiennie.

2. Drugie ćwiczenie to unoszenie tym razem obu nóg w tym samym momencie, jak w ćwiczeniu pierwszym.

3. Podobnie jak w pierwszym ćwiczeniu, w trzecim unosimy naprzemiennie nogi, ale ręce trzymamy na karku. Ważne jest, by rękoma nie ciągnąć karku do przodu, a jedynie siłą mięśni brzucha unosić barki – jest to łatwe do wyczucia.

4. W czwartym ćwiczeniu, podobnie jak w trzecim, unosimy nogi, ale tym razem obie naraz. Ręce trzymamy na karku.

5. Ćwiczenie piąte to tak zwane nożyce. Wykonujemy je leżąc płasko na podłodze z lekkim wzniesieniem barków i naprzemiennym ruchem nóg w górę i w dół. Poprawne wykonanie tego ćwiczenia polega na utrzymaniu stałego napięcia mięśni brzucha aż do końca jego wykonywania.

6. Ostatnie ćwiczenie jest zdecydowanie najtrudniejsze. Z założonymi na kark rękami unosimy obie nogi wyprostowane, by utworzyć kąt 45 stopni z linią bioder. Przy tym lekko unosimy barki. Dla mniej wprawionych polecamy pozostawienie rąk położonych płasko przy ciele. Bez unoszenia barków będzie znacznie łatwiej.


By osiągnąć wymarzone wyniki, należy przestrzegać ilości powtórzeń i serii na dany dzień, który przedstawia tabela, gdzie jedno powtórzenie równe jest wykonaniu w kolejności wszystkich sześciu ćwiczeń.

 

6-weidera

comments powered by Disqus